I den københavnske Sydhavn kan man finde hele to steder som på hver deres måde samler aktive, selvstændige håndværksmestre på tværs af flere håndværksfag.
Både hos Maker og Trifolium er der gang i den. Her er håndværkerne i gang i de forskellige værksteder. Der arbejdes fokuseret, og stemningen er god. Begge steder tilbyder adgang til værkstedsfaciliteter med alt hvad du har brug for af maskiner og værktøj. Det kræver bare at du også vil deltage og bidrage til fællesskabet. Både ved at hjælpe andre, udveksle erfaringer og måske løse opgaver i fællesskab med ligesindede.
Trifolium og Maker har lidt forskellige udgangspunkter og modeller for medlemskab, men værkstedsfællesskabet er udgangspunktet for begge steder. Kom med, og mød både bagmændene og de håndværkere der arbejder her til daglig.